مدار بالای باتری های موبایل چیست؟

حتما دیده اید که اکثر باتری های موبایل مانند گوشی های : S5 ، J5 ، نوکیاهای دکمه ای و… در قسمت بالایشان یک مدار دارند. اما این مدار برای چیست؟

باتری های قابل شارژ وقتی که به ولتاژ مورد نیاز جهت شارژ متصل میشوند شروع به شارژ شدن میشوند اما این شارژ تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟ در واقع اگر باتری پر شود و همچنان عمل شارژ ادامه پیدا کند باتری آسیب می بیند. به همین خاطر مداری که در بالای باتری قرار دارد یک مدار سنجش دماست که دمای باتری را از طریق یک آیسی اندازه گیری میکند و زمانی که باتری داغ شود عمل شارژ قطع میشود. اما چرا؟

وقتی که باتری پر شود و همچنان بخواهیم آن را شارژ کنیم شروع به داغ شدن میکند، به محض اینکه باتری داغ شود مدار، افزایش دما را احساس کرده و جریان شارژ را قطع میکند بنابراین این مدار باعث میشود که شما با خیال راحت گوشی را به شارژر متصل کنید و نگران این نباشید که فورا بعد از شارژ کامل بخواهید آن را از شارژر جدا کنید. اما اگر به طور هوشمند پس از شارژ شدن باتری، اتصال به باتری قطع میشود پس چرا میگویند گوشی را در مدت زمان طولانی در شارژ رها نکنید؟

همانطور که متوجه شدید این سیستم هوشمند قطع شارژ براساس دمای باتری انجام میشود بنابراین وقتی باتری سرد شود بعد از مدتی دوباره جریان شارژ وصل میشود و بعد دوباره به علت داغ شدن باتری، جریان شارژ قطع میشود بنابراین نباید در مدت زمان طولانی شارژر را به گوشی وصل کنید و زمانی که متوجه شدید باتری شارژ شده است آن را از شارژر جدا کنید.

منبع: الکتروفون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *