آموزش های رایگان

قطعه شناسی: فیوز چیست و چه کاری در مدار انجام میدهد؟

آموزش رایگان الکترونیک

در مدارهای الکترونیکی گاهی اتصال کوتاه به وجود می آید. اتصال کوتاه به این معناست که قطب مثبت و منفی بهم اتصال پیدا میکنند و این موجب ایراد در کارکرد مدار و خالی شدن باطری یا منبع تغذیه میشود. حتما متوجه شده اید که اگر قطب مثبت و منفی یک باتری را با سیم بهم وصل کنید باتری و سیم داغ شده و باتری خالی میکند. یا اگر فاز و نل برق را مستقیما بهم وصل کنید فیوز میپرد! دقیقا موضوع همین جاست. اگر فیوز نپرد سیم ها آتش گرفته و بیشترین حد از میزان مصرف برق را خواهید داشت. یعنی وقتی قطب مثبت و منفی بهم متصل میشوند بیشترین میزان مصرف از منبع تغذیه به وجود می آید.

به همین خاطر است که وسیله هایی مثل هیترهای برقی یا وسایل موتوری مثل کولرهای آبی مصرف برق بیشتری دارند. اگر ساختار آنها را بررسی کنید متوجه میشوید که تا حدودی اتصال بین فاز و نل در آنها به وجود می آید.

قرار دادن فیوز باعث میشود که اگر اتصال کوتاه ایجاد شد مسیر جریان برق قطع شود. اما چگونه؟

فیوز از یک سیم خیلی نازک تشکیل شده است. این سیم تحمل جریان زیاد را ندارد. فیوز را در مدار به صورت سری قرار میدهند، به طوری که برق از آن عبور کند و به مصرف کننده برسد.

گفتیم که اگر اتصال کوتاه در مدار ایجاد شود بیشترین میزان مصرف برق را خواهیم داشت. پس فیوز که به خاطر وجود سیم خیلی نازک داخلش تحمل جریان بالا را ندارد در صورتی که اتصال کوتاه ایجاد شود سیم داغ شده و فورا قطع میشود. یعنی پاره میشود. وقتی سیم قطع شود طبیعتا جریانی عبور نخواهد کرد و وسیله روشن نخواهد شد.

در وسیله های برقی به جای فیوز میتوان خیلی راحت یک سیم قرار داد و وسیله هم کار میکند اما اگر فیوز سوخته است باید بررسی کنید که چرا سوخته است؟ اگر به خاطر جریان کشی فیوز سوخته است شما باید عیب را پیدا کنید و رفع کنید چون اگر عیب را بطرف نکنید و فیوز را عوض کنید باز هم فیوز جدید می سوزد و اگر به جای فیوز یک تکه سیم قرار بدهید فسمت های دیگر دستگاه می سوزد.

اغلب اوقات خصوصا در وسایلی مثل گیرنده ای دیجیتال تلویزیون یا ضبط صوت ها و دی وی دی ها جریان کشی و سوختن فیوز به دلیل باد کردن خازن های الکترولیت و سوختن آنهاست.

الکتروفون

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *